W dniach od 26 do 28 kwietnia br. w Dusznikach odbył się turniej tenisa stołowego – Memoriał Kazimierza Bartoszaka. Większość Duszniczan związanych ze sportem doskonale pamięta kim był Kazimierz Bartoszak oraz jaki wpływ wywarł swoją osobą na dusznicki sport. Po jego śmierci w 1984 roku postanowiono zorganizować Memoriał ku Jego pamięci. Od lat organizacją turnieju zajmuje się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dusznikach, przy wsparciu Zbigniewa Ajchlera Posła na Sejm RP, członka Platformy Obywatelskiej a także Wójta Gminy Duszniki.

Turniej zwyczajowo rozpoczyna się w czwartek, a pierwsi przy stołach do tenisa stołowego stają reprezentanci szkół z Gminy Duszniki. Uczniowie rywalizują w czterech kategoriach wiekowych, osobno dziewczęta oraz chłopcy. Drugi dzień to czas otwartych Mistrzostw dla Dzieci i Młodzieży. Ostatni dzień Memoriału to Wielkopolski Finał Nauczycieli w Tenisie Stołowym, podczas którego zostaną wyłonieni najlepsi nauczyciele grających w tenisa w naszym województwie.

Po zakończeniu wszystkich rozgrywek, swoje umiejętności gry zaprezentował główny sponsor Memoriału – Zbigniew Ajchler Poseł na Sejm RP, członek Platformy Obywatelskiej, który niejednokrotnie podkreślał, jak duży wpływ na jego życie miał Kazimierz Bartoszak, nauczyciel historii oraz wychowania fizycznego.

„Kazimierz Bartoszak, wielki trener, propagator i miłośnik sportu, z wielką pasją oddający się temu, co kochał. To on wprowadził mnie na sportową drogę, nauczył grać w tenisa i rozpalił we mnie ducha sportu.” – wspomina Zbigniew Ajchler. „ Jestem dumny, że mogę współorganizować turniej, w którym dzisiejsza młodzież tak chętnie bierze udział, rywalizuje przy tenisowym stole. Jest to także okazja aby młode pokolenia zapoznały się z historią Kazimierza Bartoszaka oraz z tym, w jaki sposób budował ducha sportu w Dusznikach. Cieszę się, że każdego roku Memoriał przyciąga coraz większą rzesze uczestników a także kibiców. Turniej ten jest organizowana na najwyższym poziomie, za co serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym.” – Zbigniew Ajchler.